wtorek, 25 marca 2014

OBSZAR 1 ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY


Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 4,5,6- latków

Miejsce ćwiczeń:  sala przedszkolna.

Temat: Dwóm tańczyć się zachciało...

Cele :
- budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce,
- współpracowanie z partnerem
- doskonalenie sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej,
- tworzenie przyjaznej  atmosfery podczas zabawy w zespole,
- dzielenie się przestrzenią z innymi ludźmi,
- doskonalenie umiejętności opanowywania negatywnych emocji,

Metody: zabawy ruchowe, bezpośredniej celowości ruchu.

Formy: grupowa, indywidualna.

Pomoce:  Literatura: R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe", magnetofon, płyty z utworami muzycznymi klocki, koszyczek /pudełko.


PRZEBIEG:

1. Podanie celu zajęć, przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć ruchowych w sali przedszkolnej.

2. Tańczyć każdy może –dzieci przy muzyce improwizują, każdy w dowolny ,ale bezpieczny dla innych sposób, ilustruje ruchem muzykę.
3. Taniec LITERA (Gdy chodziłem do szkoły...).
4.Taniec GROŻONY (Poszło dziewczę po ziele...).
5. Zabawa KARUZELA.
6.Zabawa PINGWINEK.
7. Ilustrowanie ruchem piosenki MASZERUJE WIOSNA.
8.Ilustrowanie ruchem piosenki JA JESTEM NIEDŹWIADEK... .
9. Ćwiczenia uspokajające- ćwiczenia oddechowe przy muzyce relaksacyjnej MORSKIE FALE.
10. Podsumowanie zajęć, wybór ulubionego tańca – głosowanie przez wrzucanie klocków do koszyczka,/pudełka.








Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 4,5,6- latków


Miejsce ćwiczeń:  sala przedszkolna.

Temat: Zagadkowy zwierzyniec.

Cele:
- ćwiczenie umiejętności skupiania uwagi podczas  czynności ruchowych w zabawie,
- doskonalenie sprawności fizycznej,
- uświadamianie korzyści dla organizmu wypływających z ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw ruchowych,
- wyrabianie dbałości o odpowiednią postawę ciała podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych,

Metody: bezpośredniej celowości ruchu, zabawy ruchowe.

Formy: indywidualna, zespołowa.

Pomoce: szarfy, pachołki, obręcze.

Literatura: R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe".


Przebieg zajęć:
 1.Zabawa ożywiająca: „Berek kucany.
2.Zabawa przy piosence STARY NIEDZWIEDŹ MOCNO ŚPI.
3. Zabawa WIEWIÓRKI DO DOMU, WIEWIÓRKI NA SPACER.
4.Zabawa LIS I GĘSI.
5. Zabawa KRECIK – dzieci tworzą tunel, ostatnie z nich przechodzi nim na czworakach i staje na początku tunelu. Tą samą czynność powtarza ostatnie dziecko itd. Do momentu, gdy na końcu będzie ten, kto przechodził jako pierwszy.
6. Zabawa MAŁPKI I BANANY - rzuty do celu: dzieci w  rzucają woreczkami do obręczy. ( przeliczanie celnych rzutów).
7. Zabawa SARENKI W LESIE - bieg między pachołkami.
8. Zabawa ZAJĄC SKACZE, ZAJĄC NASŁUCHUJE.
    Przed każdą zabawą N czyta odpowiednią zagadkę.
9. Podsumowanie zajęć.











OPRACOWAŁA GRAŻYNA PACZKOWSKA

OBSZAR 3 ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY



Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 4,5,6- latków

Miejsce ćwiczeń:  sala „RADOSNEJ SZKOŁY”
Temat: Olimpiada w Przedszkolowie.
Cele :
- rozwijanie sprawności fizycznej ,koordynacji ruchowej i odporności psychicznej dzieci,
- tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w zespole,
- poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej oraz poznanych reguł w przedszkolnych zawodach sportowych,
- rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach dotyczących porażki lub zwycięstwa,
- stosowanie zasad właściwego dopingu sportowego podczas zmagań sportowych.
- doskonalenie umiejętności opanowywania negatywnych emocji oraz pokonywania trudności,

Metody: konkurencje sportowe i sprawnościowe.
Formy: indywidualna, zespołowa.
Pomoce: piłki, pachołki, piankowe klocki o różnym kształcie i wielkości, plastikowe kosze/wiaderka, szarfy.

Literatura: R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe".
M. i J. Kołodziejowie "Wybrane zagadnienia wychowania fizycznego w nauczaniu początkowym".

Przebieg zajęć:

I część

1. Czynności  organizacyjno-porządkowe - zbiórka -  siad skrzyżny w kole, sprawdzenie gotowości do zajęć. N. Informuje dzieci, że uprawianie różnorodnych dyscyplin sportowych  służy zdrowiu. Zachęca je do zabaw , które będą polegały na naśladowaniu  olimpijskich dyscyplin sportowych. Wyjaśnia znaczenie słowa „olimpiada”.
2. Zabawa „Marsz sportowców” – dzieci maszerują po obwodzie sali w rytm wystukiwany na bębenku przez N.
           
II część
  1. PIŁKA NOŻNA – ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej i dokładności ruchów; kiwanie między pachołkami i strzał do bramki.
  2. KOSZYKÓWKA – ćwiczenie precyzji rzutu; rzuty piłeczkami do kosza /wiaderka.
  3. JEŹDZIECTWO – ćwiczenia dużych grup mięśniowych; dzieci na dużych piłkach, trzymają się gumowych uszu, naśladowanie biegu konia.
  4. PŁYWANIE – ćwiczenia mięśni grzbietu; w leżeniu przodem naśladowanie ruchów jak przy pływaniu żabką.
  5. SZERMIERKA – ćwiczenia dużych grup mięśniowych; próby złapania piłeczki połączonej sznureczkiem z rożkiem („szpadą’).
  6. KOLARSTWO -  ćwiczenie mięśni brzucha; w leżeniu na plecach naśladowanie energicznej jazdy na rowerze.
III część
„Po treningu” – ćwiczenia oddechowe; leżenie tyłem, wdech nosem i uniesienie rąk w górę, wydech ustami i opuszczenie rak na wykładzinę.

Podsumowanie zajęć, podziękowanie za przestrzeganie reguł przedszkolnej olimpiady.








Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 4,5,6- latków


Miejsce ćwiczeń:  sala „RADOSNEJ SZKOŁY”
Temat: Sport to zdrowie.
Cele :
- doskonalenie sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej,
- tworzenie przyjaznej  atmosfery podczas zabawy w zespole,
- przestrzeganie zasad zabawy,
- stosowanie zasad właściwego dopingu sportowego podczas zmagań sportowych.
- doskonalenie umiejętności opanowywania negatywnych emocji,
- budzenie w dzieciach wiary we własne możliwości.

Metody: konkurencje sportowe i sprawnościowe.
Formy: indywidualna, zespołowa.
Pomoce:  piankowe klocki o różnym kształcie i wielkości, plastikowe kosze/wiaderka, szarfy, woreczki, pachołki, stoper, skakanki.

Literatura: R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe".

PRZEBIEG:
I część
1.Czynności  organizacyjno-porządkowe - zbiórka -  siad skrzyżny w kole, sprawdzenie gotowości do zajęć. N. Informuje dzieci, że każdy człowiek ma swoje słabe i mocne strony, zachęca podopiecznych, aby podczas zajęć sprawdzili się, w czym są mocni. Mówi również, że celem zajęć nie będzie rywalizacja lecz sprawdzenie siebie.

2. Zabawa „Głowa, ramiona...”

II część  konkurencje sportowe.

Sprawdzamy szybkość i sprawność

CZWORAKOWANIE Z PIŁKĄ – pokonywanie na czworakach wyznaczonego odcinka połączone z toczeniem piłki głową.

 BUDUJEMY WIEŻĘ -  zadaniem zawodników jest przebiegnięcie slalomem wokół pachołków do półmetka, wyciągnięcie klocka z wiaderka i ustawienie w miejscu, gdzie będzie stała wieża ułożona przez dzieci z klocków. Kto strąci klocki, ustawia je wszystkie od początku.

ZNAJDŹ WOLNE MIEJSCE – odwrócone plastikowe wiaderka ułożone po obwodzie koła, dzieci maszerują , na gwizdek N zajmują wolne miejsce, wiaderek ubywa, kto nie znajdzie miejsca odpada z gry,

Sprawdzamy skoczność
PRZESKOKI PRZEZ SKAKANKĘ – kto w wyznaczonym czasie przeskoczy najwięcej razy przez skakankę , 
UCIEKAJ PRZED BOCIANEM – kto  w najmniejszej ilości skoków obunóż dotrze do stawu (szarfa),

Sprawdzamy precyzję
RZUTY WORECZKAMI STOPĄ –wyznaczone trzy strefy (szarfy), dziecko ma trzy rzuty, celuje rzucając dowolną stopą
PIANKOWY TUNEL – przejście na czworakach w tunelu ułożonym z piankowych klocków, wygrywa ten, kto nie zburzy wieży.

 III część
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, ogłoszenie wyników

konkurencji, pogratulowanie zwycięzcom.









OPRACOWAŁA GRAŻYNA PACZKOWSKA

OBSZAR 6 ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY


Zajęcia zorganizowane - konkurs
          
 Do  Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Rusinowie, przy której funkcjonuje oddział przedszkolny, uczęszczają dzieci z okolicznych wiosek. z racji swojego położenia i zadań - dydaktyczno - wychowawczych, które realizuje placówka, uczniowie - w tym ci najmłodsi - biorą udział w konkursach dotyczących bezpieczeństwa w szerokim zakresie.
Było tak i tym razem. Szkoła przystąpiła do konkursu plastycznego organizowanego przez kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Bydgoszczy. Współorganizatorami byli: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy oraz Kujawsko - Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku.
Głównym celem konkursu, który przebiegał pod hasłem "Pamiętaj zuchu, nie zbliżaj się do maszyny w ruchu", było podniesienie bezpieczeństwa dzieci podczas pracy i zabawy w gospodarstwach rolnych. Dzieci z oddziału przedszkolnego i ich starsi koledzy wysłuchały pogadanki w wykonaniu przedstawiciela KRUS-u, obejrzały prezentację multimedialną oraz film animowany związany z tematem. Najmłodsi otrzymali również kolorowanki dotyczące bezpiecznej pracy i zabawy na wsi. Chętni uczniowie w ramach prac plastycznych wykonali prace, które zostaną wysłane na konkurs.
Akcja ta pozwoliła na promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich oraz poszerzyła wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym ze szczególnym uwzględnieniem zapobieganiu wypadkom z udziałem maszyn i urządzeń wykorzystywanych w pracy rolnika.





OPRACOWAŁA GRAŻYNA PACZKOWSKA

niedziela, 23 marca 2014

OBSZAR 5 SZKOŁA PODSTAWOWA

OBSZAR 5
SCENARIUSZ ORGANIZACJI ZAWODÓW SPORTOWYCH
WEWNĄTRZSZKOLNY MARSZOBIEG TERENOWY

Data zawodów:  15.III.2014 (sobota)
Klasa: wszystkie klasy IV - VI
Zadania szczegółowe do realizacji zajęć:
             - motoryczności: uczeń kształtuje koordynację ruchową, szybkość, siłę, wytrzymałość
             - umiejętności: uczeń potrafi wykonać start wysoki
             - wiadomości: marszobieg terenowy jako forma kształtowania wytrzymałości
             - działania wychowawcze: uczeń bierze udział w marszobiegu terenowym,
                                                             potrafi współpracować w grupie
             - zdrowie: uczeń potrafi dostosować wysiłek fizyczny do własnych możliwości
Miejsce zawodów: teren wokół szkoły
Przybory:
Czas trwania zawodów: 10.00 – 11.30
Liczba ćwiczących:  wszyscy chętni z klas IV - VI


ROZRUCH:
- Luźny trucht z podskokami, wymachami, krążeniami ramion, rzutami do celu kamykami,
  szyszkami, patykami
- W podporze o drzewo (płot) marsz w miejscu, rozciąganie mięśni łydek i mięśni przywodzących
  ud,  obszerne, poprawiające ruchomość w stawach biodrowych wymachy i krążenia nóg
  w przód i w tył
- Bieg półskippingiem, skippingiem z uderzeniami piętami o pośladki, trucht i marsz do
  uregulowania oddechu

MARSZOBIEG:
Ogólne omówienie trasy, całego marszobiegu oraz wpływu ruchu na świeżym powietrzu na
Organizm człowieka.
Marszobieg rozgrywany będzie w dwóch kategoriach (dziewcząt i chłopców)
Star z przed budynku szkoły marszobieg do zagajnika niedaleko szkoły, chłopcy biegną wokół
zagajnika i  wracają tą sama drogą na metę przed szkołą, dziewczęta biegną do zagajnika i
z powrotem. Długość trasy dla chłopców ok. 3,5 km, natomiast dla dziewcząt ok. 2,7 km

ZAKOŃCZENIE:
Omówienie zawodów, wręczenie dyplomów dla zwycięzców, pamiątkowe zdjęcia

OPRACOWAŁ MARCIN LUZIŃSKI















OBSZAR 5 SZKOŁA PODSTAWOWA

OBSZAR 5
SCENARIUSZ ORGANIZACJI ZAWODÓW SPORTOWYCH
WEWNĄTRZSZKOLNE ZAWODY W MINI RUGBY

Data zawodów:  08.III.2014 (sobota)
Klasa: wszystkie klasy IV - VI
Zadania szczegółowe do realizacji zajęć:
             - motoryczności: uczeń kształtuje koordynację ruchową, szybkość, siłę, wytrzymałość
             - umiejętności: uczeń potrafi rzucać i  łapać piłkę do rugby
             - wiadomości: uczeń wie jak przeprowadzić zawody sportowe systemem „każdy z każdym”
             - działania wychowawcze: uczeń bierze udział w turnieju szkolnym z zachowaniem zasad
                                                              fair play
             - zdrowie: uczeń zna walory zdrowotne ruchu na świeżym powietrzu
Miejsce zawodów: boisko szkolne
Przybory: piłka do rugby
Czas trwania zawodów: 12.00 – 14.00
Liczba ćwiczących:  drużyny klas IV - VI


Powitanie uczestników, ogólne przypomnienie zasad gry w mini rugby. Każda z klas wystawia
6 – osobową mieszaną (chłopcy/dziewczyny) drużynę, mecze będą rozgrywane w systemie
„każdy z każdym” dwie połowy po 10 minut
Zasady gry: celem każdej drużyny jest zdobycie jak największej ilości punktów. Uczniowie w 
drużynie rzucają do siebie piłkę (piłka nie może spaść na ziemie) jeżeli zawodnicy wymienią ze
sobą 10 podań i piłka nie spadnie na ziemię, ani nikt z drugiej drużyny nie przejmie piłki, to
drużyna zdobywa punkt. Nie można wydzierać piłki z rąk zawodnika, ani bezpośrednio atakować
zawodnika. Piłkę można przejąć wyłącznie w fazie lotu, lub wtedy gdy spadnie na ziemię.
Wygrywa drużyna która zdobędzie większą ilość punktów.


Podsumowanie i omówienie turnieju.
Wręczenie  drużyną pucharu oraz dyplomów.
 Drużyny otrzymują pamiątkowe dyplomy, a drużyna która zajęła I miejsce
 pamiątkowy puchar.
Pamiątkowe zdjęcia na zakończenie zawodów.

OPRACOWAŁ MARCIN LUZIŃSKI