wtorek, 25 marca 2014

OBSZAR 1 ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY


Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 4,5,6- latków

Miejsce ćwiczeń:  sala przedszkolna.

Temat: Dwóm tańczyć się zachciało...

Cele :
- budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce,
- współpracowanie z partnerem
- doskonalenie sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej,
- tworzenie przyjaznej  atmosfery podczas zabawy w zespole,
- dzielenie się przestrzenią z innymi ludźmi,
- doskonalenie umiejętności opanowywania negatywnych emocji,

Metody: zabawy ruchowe, bezpośredniej celowości ruchu.

Formy: grupowa, indywidualna.

Pomoce:  Literatura: R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe", magnetofon, płyty z utworami muzycznymi klocki, koszyczek /pudełko.


PRZEBIEG:

1. Podanie celu zajęć, przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć ruchowych w sali przedszkolnej.

2. Tańczyć każdy może –dzieci przy muzyce improwizują, każdy w dowolny ,ale bezpieczny dla innych sposób, ilustruje ruchem muzykę.
3. Taniec LITERA (Gdy chodziłem do szkoły...).
4.Taniec GROŻONY (Poszło dziewczę po ziele...).
5. Zabawa KARUZELA.
6.Zabawa PINGWINEK.
7. Ilustrowanie ruchem piosenki MASZERUJE WIOSNA.
8.Ilustrowanie ruchem piosenki JA JESTEM NIEDŹWIADEK... .
9. Ćwiczenia uspokajające- ćwiczenia oddechowe przy muzyce relaksacyjnej MORSKIE FALE.
10. Podsumowanie zajęć, wybór ulubionego tańca – głosowanie przez wrzucanie klocków do koszyczka,/pudełka.








Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 4,5,6- latków


Miejsce ćwiczeń:  sala przedszkolna.

Temat: Zagadkowy zwierzyniec.

Cele:
- ćwiczenie umiejętności skupiania uwagi podczas  czynności ruchowych w zabawie,
- doskonalenie sprawności fizycznej,
- uświadamianie korzyści dla organizmu wypływających z ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw ruchowych,
- wyrabianie dbałości o odpowiednią postawę ciała podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych,

Metody: bezpośredniej celowości ruchu, zabawy ruchowe.

Formy: indywidualna, zespołowa.

Pomoce: szarfy, pachołki, obręcze.

Literatura: R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe".


Przebieg zajęć:
 1.Zabawa ożywiająca: „Berek kucany.
2.Zabawa przy piosence STARY NIEDZWIEDŹ MOCNO ŚPI.
3. Zabawa WIEWIÓRKI DO DOMU, WIEWIÓRKI NA SPACER.
4.Zabawa LIS I GĘSI.
5. Zabawa KRECIK – dzieci tworzą tunel, ostatnie z nich przechodzi nim na czworakach i staje na początku tunelu. Tą samą czynność powtarza ostatnie dziecko itd. Do momentu, gdy na końcu będzie ten, kto przechodził jako pierwszy.
6. Zabawa MAŁPKI I BANANY - rzuty do celu: dzieci w  rzucają woreczkami do obręczy. ( przeliczanie celnych rzutów).
7. Zabawa SARENKI W LESIE - bieg między pachołkami.
8. Zabawa ZAJĄC SKACZE, ZAJĄC NASŁUCHUJE.
    Przed każdą zabawą N czyta odpowiednią zagadkę.
9. Podsumowanie zajęć.











OPRACOWAŁA GRAŻYNA PACZKOWSKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz